strava aplikacja dla kolarzy

Strava – Facebook dla kolarzy

Strava jest to aplikacja mobilna dedykowana sportowcom, a głównie kolarzom i biegaczom. W poniższym tekście omówimy najważniejsze funkcje aplikacji z punktu widzenia kolarza. Jak najlepiej wykorzystać możliwości aplikacji Strava? 

Aby w pełni korzystać z funkcjonalności aplikacji, najlepiej od razu założyć sobie w niej konto. Po zarejestrowaniu się do Stravy uderzy nas podobieństwo interfejsu do znanego nam wszystkim Facebooka. Nic dziwnego, celem aplikacji, poza mierzeniem osiągów użytkownika oraz zapisywaniem jego tras, jest zrzeszanie osób, których pasją jest kolarstwo. Aplikację polecamy zarówno początkującym rowerzystom, jak i doświadczonym kolarzom. 

strava aplikacja dla rowerzystów

Jak działa aplikacja Strava? Alternatywa dla Endomondo?

Aplikacja Strava dostępna jest w wersji mobilnej oraz webowej. Można ją pobrać na urządzenia z systemem operacyjnym Android, a także iOS. Strava służy przede wszystkim do rejestrowania treningów kolarskich. Uważa się ją za jedną z najlepszych dostępnych aplikacji fitness. Do niedawna wielu kolarzy śledziło swoją aktywność sportową, wykorzystując aplikację Endomondo, jednak według oficjalnych informacji właściciele Endomondo podjęli decyzję o jej wyłączeniu z końcem roku 2020. Dane użytkowników mają zniknąć z serwerów 31 marca 2021. Jest więc jeszcze trochę czasu na to, by zabezpieczyć zapisane treningi oraz przenieść je do konkurencyjnej aplikacji. O tym, jak przenieść swoje zapisane dane z Endomondo do Stravy, napiszemy w kolejnym wpisie.

Funkcje aplikacji dla kolarzy Strava

Korzystanie z aplikacji Strava nikomu nie powinno sprawiać problemu. Aplikacja jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze. Chcąc się w niej zarejestrować, możemy skorzystać z naszego konta Google lub na Facebooku oraz podać adres e-mail. Wybierając opcję rejestracji z adresem e-mail, będziemy proszeni o podanie swojego imienia i nazwiska, daty urodzenia, płci. Po wypełnieniu krótkiego formularza rejestracyjnego należy jedynie potwierdzić konto, klikając link w wiadomości otrzymanej na podany przez nas adres e-mail. Od tego momentu nasze konto jest aktywne, a my możemy przejść do testowania aplikacji. Jakie funkcje posiada aplikacja dla kolarzy Strava?

Podział trasy na segmenty

Pierwsze, z czym zetkniemy się w aplikacji to pojęcie segmentów. Trzeba przyznać, że segmenty to chyba najbardziej doceniany feature aplikacji. Segmenty to inaczej fragmenty tras, na których kolarze ustanawiają swoje rekordy. Sportowcy mogą zapisywać początek i koniec fragmentu trasy, a następnie kontrolować swoje osiągi lub rywalizować z innymi użytkownikami aplikacji w szybkości pokonania danego odcinka. Wprowadzenie możliwości rywalizacji między kolarzami oraz porównanie swoich wyników z przeciwnikami wyróżnia aplikację Strava na tle innych apek fitness. W drugiej popularnej aplikacji Endomondo również można było obserwować wyniki swoich znajomych, ale bez podziału trasy na segmenty.

Strava aplikacja dla kolarzy

Rywalizacja o tytuł KOM i QOM

Tytuły KOM (King of the Mountain) i QOM (Queen of the Mountain) są przyznawane w ramach przebytych segmentów, na których uzyska się najlepszy czas spośród innych kolarzy. Jest to przykład typowej grywalizacji, kiedy to użytkownicy walczą o wyznaczony cel, a ci, którzy go zdobędą, zostają utytułowani Królem danego segmentu. Po każdym treningu aplikacja analizuje uzyskany wynik i porównuje go do wcześniej przebytych dystansów. Na tej podstawie ocenia, czy kolarz wykonał trening wykraczający poza jego obecną formę. 

Kalendarz treningów

Jest to zestawienie w formie tygodniowego kalendarza, na którym widzimy całkowity przejechany dystans w danym okresie. Aplikacja ustala długość planowanych tras oraz wylicza wymagany czas, który trzeba osiągnąć w celu pobicia swojego rekordu.

Monitorowanie przebiegu roweru 

Kolarz może dodać rower, na którym jeździ, aby monitorować jego “zużycie”. Po każdym przejeździe dane są aktualizowane. Co ciekawe, przeglądając ogłoszenia rowerów na sprzedaż, zauważyliśmy, że rowerzyści coraz częściej podają swój nick name w Stravie, by potencjalny kupiec mógł się zorientować, jaki rzeczywisty przebieg ma sprzęt, który planuje kupić. Ponadto, coraz więcej profesjonalnych kolarzy także podaje linki do swoich profili na Stravie na bardziej popularnych kanałach social media, Facebook, czy Instagram.

Kompatybilność z innymi urządzeniami 

Aplikacja może być synchronizowana z komputerem pokładowym, czyli systemem monitorującym i dostarczającym dane na temat m.in. ilości spalonych kalorii, rytmu serca, wydajności jazdy obliczoną na podstawie momentu pędu w odniesieniu do energii kolarza. Tego rodzaju sprzęt może podawać również tak skomplikowane informacje, jak obciążenie prawego i lewego pedału. Może być również zsynchronizowana z urządzeniami typu smart bracelet oraz smart watch. 

Dlaczego Strava to aspirująca aplikacja social media? 

Podobieństwa Stravy do Facebook`a są niemal oczywiste. Twórcy aplikacji również często podkreślają, że ich głównym celem było zbudowanie wspólnoty osób, których łączy pasja. Strava nie jest jedynie aplikacją do mierzenia osiągów, jest swego rodzaju medium społecznościowym. Pierwszym i najbardziej oczywistym podobieństwem jest tablica, czyli tzw. “wall”, który widzimy zaraz po otwarciu aplikacji. Jest to odpowiednik osi czasu z Facebook`a. Każdy użytkownik aplikacji może wrzucać posty, np. w formie zdjęć z komentarzem, na swojego tzw. wall`a.

Kudosy w Strava

Chyba każdy spotkał się z pojęciem like`ów w social media. Na portalu Facebook występują one w formie podniesionych kciuków, a na Instagramie przesłanych serduszek. Ich celem jest dawanie pozytywnego feedbacku do czyjegoś postu lub opublikowanego zdjęcia. Im więcej like`ów uda się zebrać, tym większe jest uznanie odbiorców. Aplikacja Strava również opracowała swoje like`i, które w tym wypadku nazywane są “kudosami”.

Kluby 

Kluby w aplikacji Strava stanowią odpowiednik dla facebook`owych grup. Po dodaniu się do klubów kolarze łączą się w grupy. Każdy uczestnik przyczynia się do liczby zdobytych kilometrów przez klub. W każdym klubie występuje również element rywalizacji. Kolarze mogą porównywać, kto jest najlepszym zawodnikiem w zespole. Na tablicy klubu można dodawać posty, a nawet dzielić się zdjęciami z treningów. 

kluby w aplikacji dla kolarzy Strava

Grono znajomych 

Użytkownicy w aplikacji Strava mogą zapraszać się wzajemnie do grona znajomych poprzez wysłanie specjalnego zaproszenia. Mając kogoś w znajomych, możemy obserwować jego aktywność oraz to, jakie trasy pokonuje. Może to się okazać szczególnie przydatne, kiedy planujemy przejechanie nowych tras. Z naszych obserwacji wynika, że kolarze chętnie sprawdzają co słychać u ich znajomych ze Stravy. Dzięki aplikacji wystarczy sprawdzić, co pojawia się na ich wall`u. 

Strava – płatna subskrypcja 

Aplikacja Strava posiada tyle złożonych funkcjonalności, że spełni oczekiwania początkującego i średnio zaawansowanego sportowca. Większość wymaganych funkcji jest dostępna w bezpłatnej wersji. Aplikacja premium, czyli dostępna po wykupieniu subskrypcji, wzbogacona jest o:

  • możliwość obserwowania wskaźnika kondycji i zmęczenia,
  • live segment, czyli głosowy asystent, który informuje, gdzie zaczyna się segment, a następnie ile przewagi bądź straty mamy w stosunku do zawodników szybszych i lepszych od nas.

Aplikacja dla kolarzy Strava 

Strava jest wynikiem pracy jednego ze start-upów z San Francisco. Powstała w 2009 r. Nazwa aplikacji “strava” pochodzi z języka szwedzkiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza “dążenie”. Na oficjalnej stronie internetowej aplikacji znajdziemy informację, że nazwa brandu odzwierciedla misję i wizję firmy. Osoby stojące za sukcesem aplikacji miały na celu zbudowanie zaangażowanej społeczności sportowców na całym świecie. Strava jest projektem jak najbardziej udanym. Z zaciekawieniem będziemy obserwować jego rozwój.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Sliding Sidebar