kolarstwo zimą

Jazda na rowerze zimą. Technika, odzież, potrzebne akcesoria

Zima to dla kolarzy, biegaczy i triathlonistów tzw. martwy sezon. Może on obejmować miesiące od połowy listopada do marca. Wydarzeń sportowych oraz wyścigów jest jak na lekarstwo. Czy wobec tego powinniśmy przerwać treningi na zewnątrz, kiedy panują niskie temperatury? Naszym zdaniem na rowerze można jeździć niezależnie od pory roku. Zimą należy jednak zadbać o odpowiedni ubiór i wyposażyć się w potrzebne akcesoria, by jazda na rowerze była bezpieczna.

Światła na rower oraz odblaski

W sezonie jesienno-zimowym, kiedy dni są krótkie, a zmrok zapada bardzo szybko, należy pamiętać o dobrych światłach na rower. Jest to szczególnie ważne, kiedy zdarza się nam jechać po ulicach miast, czy wiejskich drogach. Lampki rowerowe to zdecydowanie jeden z podstawowych elementów wyposażenia rowerzysty. Im lepiej będziemy widoczni dla kierowców, tym mniejsze ryzyko wypadku. Poza kupnem dobrej jakości oświetlenia na rower, przydatne mogą okazać się odblaski, kamizelki odblaskowe, ubrania z odblaskowymi nadrukami. 

Zimowe ubranie na rower

Jaką odzież rowerową na zimę powinniśmy wybrać? W sklepach sportowych możemy liczyć na duży wybór odzieży dostosowanej do treningów zimą. Popularną praktyką jest ubieranie się na tzw. “cebulkę”. Podstawą ubioru powinna być bielizna termiczna, która odprowadzi pot od naszego ciała i zabezpiecze nas przed wyziębieniem organizmu. Kolejne warstwy zależą już tylko od temperatury. Im chłodniej, tym więcej powinniśmy na siebie narzucić. Miejscami najbardziej narażonymi na wychłodzenie są stopy, głowa i dłonie, dlatego nie wolno o nich zapominać.

Opony rowerowe na zimę 

Tak jak należy zmieniać opony w autach na zimowe, kiedy może pojawić się oblodzenie, tak też powinniśmy postąpić w przypadku roweru. Na zimowe warunki najlepsze będą szerokie opony o agresywnym bieżniku. Mamy do wyboru specjalne opony na zimę ze specjalnych mieszanek gumy oraz modele z kolcami. Dobrym pomysłem dla zwiększenia przyczepności na drodze jest obniżenie ciśnienia w oponach. 

Pamiętaj o rozgrzewce

Każdy trening powinna poprzedzać rozgrzewka. Ma ona kluczowe znaczenie, jeśli zamierzamy jeździć na rowerze zimą, ponieważ zmniejszymy ryzyko kontuzji. Wychodząc na dwór, kiedy panują ujemne temperatury mamy gorszą koordynację ruchową i “zastane” mięśnie, przez co łatwo o upadek. Komfort termiczny pomogą uzyskać wymachy kończyn, trucht oraz podstawowe ćwiczenia rozciągające.

Technika jazdy na rowerze zimą

Osoby, które myślą, że można wejść bez wcześniejszego przygotowania na szosę zimą, są w dużym błędzie. Wyjście na rower, kiedy nawierzchnia jest dość śliska, wymaga dużej wprawy i odpowiedniej techniki jazdy. Być może nie wszyscy są tego świadomi, ale zimą warto korzystać z wyższych biegów, by nie dopuścić do utraty przyczepności. Nie starajmy się pobić naszych życiowych rekordów i ograniczmy swoją prędkość podczas wykonywania wszystkich manewrów. Podczas pokonywania ewentualnych przeszkód, jakimi mogą być np. krawężniki, należy pamiętać o ustawieniu przedniego koła prostopadle, wstaniu z siodełka i lekkim podciągnięciu kierownicy w górę. 

Dlaczego powinniśmy trenować zimą? 

Kolarze często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji zaprzestania jeżdżenia na rowerze w sezonie jesienno-zimowym. Kiedy znacznie ograniczy się aktywność fizyczną zimą, nasza wydolność fizyczna spadnie i ciężko będzie ją na powrót odbudować. By podtrzymać dobrą kondycję, należy więc trenować również zimą. Jeżeli nie chcemy jeździć na rowerze na zewnątrz, zdecydujmy się na zakup trenażera, lub wykupmy karnet na siłownię. 

Czy jazda na rowerze zimą jest dobra dla zdrowia?

Wiele osób obawia się, że nie jest odpowiednio przygotowana do trenowania kolarstwa na zewnątrz w minusowe temperatury. Nie ma jednak wielu przeciwwskazań zdrowotnych, które mogłyby to uniemożliwić. Większość osób jest zdolna do tego, by cieszyć się jazdą rowerem nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Wystarczy pamiętać o odpowiedniej adaptacji organizmu do niższych temperatur. Co oznacza, że ważna jest systematyczna jazda na rowerze jesienią, by spokojnie trenować również zimą.

Do jakiej temperatury można jeździć na rowerze?

Niektórzy przekonują, że „nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania”. Są jednak pewne granice. Z pewnością można powiedzieć, że nie zaleca się jazdy na rowerze w temperaturach poniżej -10°C, choć niektórzy i tak się na nią decydują. Należy wówczas jeszcze bardziej zadbać o odpowiedni zestaw ubrań. Chyba niewielu jest śmiałków, którzy zdecydowaliby się na jazdę rowerem poniżej -20°C. Przypuszczamy, że mogłoby to być nawet niebezpieczne dla ich zdrowia. Najbardziej odsłonięte części ciała mogłyby być narażone nawet na odmrożenia. Dlatego przy skrajnie niskich temperaturach proponujemy zostać w domu i rozważyć zakup urządzenia, jakim jest trenażer rowerowy.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Sliding Sidebar