Rowerem po Europie – alpejskie morze

Tym razem przenosimy się do naszych niemieckojęzycznych sąsiadów i proponujemy Wam dłuższą niż ostatnio, 280-kilometrową trasę rowerową wokół Jeziora Bodeńskiego położonego u podnóża Alp, na terenie Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Jezioro Bodeńskie zwane alpejskim morzem, jest trzecim co do wielkości jeziorem w Europie Zachodniej. Brzegi, którymi prowadzą niezwykle malownicze drogi widokowe, nie należą do zbyt stromych, a miejscowości, które mija się pokonując trasę, pełne są wartych do zwiedzenia zabytków.

Trasa mimo, że prowadzi brzegiem jeziora, to przeznaczona jest dla doświadczonych rowerzystów, bo jej niektóre odcinki to dość ruchliwe szosy. Całą wyprawę rozpocząć można w Konstancji. W tej okolicy warto zatrzymać się na dłużej by zobaczyć średniowieczną starówkę, „wyspę kwiatów” – Mainau, z rozległymi ogrodami, oranżeriami i motylarium oraz przejechać przez groblę na wyspę Reichenau z opactwem Benedyktynów. Stamtąd kierujemy się do szwajcarskiego Stein am Rhein znanego przede wszystkim z produkcji sera, nie zapominając o zboczeniu z trasy by w Schaffhausen zobaczyć fantastyczne wodospady na Renie.

Południowym brzegiem Renu jedziemy w kierunku Konstancji i niedaleko stąd w Wahlhausen wsiadamy na statek, który zabiera nas do miasta Überlingen z piękną promenadą spacerową. Pokonując malownicze odcinki wśród winnic docieramy kolejno do Meersburg z prastarym zamkiem i Friedrichshafen słynące z produkcji sterowców Zeppelinów.

Jadąc bawarskim brzegiem mijamy nadbrzeżne miasto Lindau położone na wyspie a dalej zwiedzamy Bregencję i jej słynny amfiteatr ze sceną na środku jeziora. Ostatni odcinek trasy to urocze wioski szwajcarskiego kantonu Thurgau pełne jabłoniowych sadów. Udając się do miasta Romanshorn z największym portem nad Jeziorem Bodeńskim, można zrobić krótki wypad na południe do St. Gallen, by zobaczyć klasztor – opactwo benedyktynów.

Każda z mijanych miejscowości nad jeziorem ma dobrą bazę noclegową. W sezonie letnim jest jednak tutaj dosyć tłocznie. Na pokonanie całej trasy, łącznie ze zwiedzaniem wodospadów na Renie i St. Gallen, powinno wystarczyć 8 dni.

Post Author: Strefa Rowerowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *