Rower – jak go przewieźć?

Miłośnicy jazdy na rowerze z pewnością nie raz zastanawiali się nad tym, jak przewieźć swoje kółka samochodem, pociągiem, autobusem, tramwajem i metrem. Wśród pytań, które często się pojawiają, znajduje się również to dotyczące opłat za transport roweru komunikację miejską. Fani dwóch kółek często pytają również o cenę bagażnika rowerowego, który wykorzystywany jest w samochodzie?

Transport roweru w komunikacji miejskiej Na transport roweru pozwala zarówno komunikacja miejsca, jak i kolej. Takie rozwiązania okazują się przydatne wtedy, kiedy wybieramy się na nieco dalszą wycieczkę rowerową. Trzeba jednak pamiętać, że przewoźnicy przygotowali dla rowerzystów garść warunków. Przede wszystkim rower trzeba umieścić tak, aby nie ograniczał przemieszczania się innych osób. Nie może zagrażać bezpieczeństwu ruchu ani zasłaniać kierowcy widoczności. W autobusie należy rower umieścić naprzeciwko drugich drzwi wejściowych. W przypadku autobusów przegubowych dopuszczalne są również trzecie drzwi. W przypadku niskopodłogowych tramwajów rower należy ustawić naprzeciwko drugich drzwi wejściowych.

W tych starszego typu – na samym końcu składu. W metrze najlepiej wsiąść z rowerem do pierwszych lub ostatnich drzwi. Szczegółowo zasady przewożenia roweru opisuje kolej. Przede wszystkim rowery można przewozić jedynie w tych przedziałach, które są do tego przystosowane. Jeżeli jednak takiego przedziału nie ma, rower umieszczany w pierwszym przedsionku pierwszego przedziału. Dopuszczalna jest również sytuacja, kiedy rower znajdzie się na końcu ostatniego przedziału. W przypadku podróży pociągami linii Intercity z rowerem można wsiąść tylko wtedy, kiedy pociąg wyposażony jest w specjalny przedział. W komunikacji miejskiej transport roweru nic nas nie kosztuje. Już jednak w pociągach za przewóz roweru musimy zapłacić. W pociągach Inter Regio cena ta wynosi około siedmiu złotych.

W pociągach, które są własnością Intercity W pozostałych przypadkach podróż z rowerem jest niedozwolona. Koszt jest wyższy i wynosi nieco ponad dziewięć złotych. Jak transportować rower własnym autem? Osoby, które mają własny samochód, a jednocześnie zaliczają się do miłośników rowerowych wycieczek, powinny zdecydować się na kupno bagażnika rowerowego. Do wyboru mamy dwa modele: bagażnik montowany na dachu oraz taki, który umieszcza się z tyłu auta. Bagażniki, które montuje się na dachu, to propozycja o wiele tańsza. Za pojedynczy uchwyt trzeba zapłacić około stu złotych. Do tego dochodzi cena podstawy, którą mocujemy na relingach – kolejne sto złotych. Niestety, takie rozwiązanie ma bardzo wiele wad. Przede wszystkim trudno zamontować na nim rower.

Bagażnik na dachy przesuwa również środek ciężkości samochodu, co nakłada na nas konieczność wolniejszego wchodzenia w zakręty. Do tego auto zaczyna stawiać większy opór. Wymienionych wyżej wad nie mają bagażniki, które montuje się z tyłu auta. Dzielą się one na dwa rodzaje: montowane na haku do holowania oraz tylnej klapie samochodu. W wypadku tych montowanych na klapie musimy liczyć się z wydatkiem rzędu trzystu złotych. Trzeba liczyć się z ryzykiem porysowania lakieru w trakcie montażu. Te na haku zaczynają się od trzech tysięcy złotych.

Post Author: Strefa Rowerowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *