Kodeks Drogowy a rowerzyści – siedem zasad, o których trzeba pamiętać

Z jazdą na rowerze wiąże się szereg przepisów i zasad. Wielu rowerzystów pyta jednak, jak jeździć na rowerze, aby poruszać się zgodnie z obowiązującymi w Polsce zasady ruchu drogowe i czuć się w pełni bezpiecznie? Kiedy poruszać należy się ścieżką rowerową, kiedy ulicą, a kiedy nie łamiemy prawa, poruszając się chodnikiem? I wreszcie: czy rowerzyście wolno jeździć po pasach dla pieszych?

1.Kodeks Drogowy dla rowerzystów – zacznij od tego Tak jak osoba kierująca samochodem musi znać odpowiednie przepisy drogowe, jak rowerzysta również powinien poznać chociaż te zasady ruchu drogowego, które można określić jako podstawowe. Tyczy się to zwłaszcza tych osób, które zamierzają jeździć po ulicy. I tu ważne: brak prawa jazdy nie sprawia, że rowerzysta zwolniony jest ze znajomości Kodeksu Drogowego!

2.Poruszaj się tak, aby nie zagrażać innym Obowiązkiem rowerzysty jest poruszanie się po ścieżce rowerowej. Niestety, w Polsce jest ich ciągle mało. Czym jechać, kiedy ścieżki nie ma? Po chodniku rowerzysta może poruszać się tylko wtedy, kiedy: panują niekorzystne warunki atmosferyczne; jedziemy z dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze dziesięciu lat; szerokość chodnika wynosi przynajmniej dwa metry, na ulicy dozwolona prędkość dla samochodów to minimum 50km/h, a droga dla rowerów nie została wyznaczona. Te trzy warunki muszą być spełnione łącznie. We wszystkich innych wypadkach, kiedy rowerzysta jedzie po chodniku, musi liczyć się z mandatem o wysokości pięćdziesięciu złotych. Poruszając się rowerem, należy robić to tak, aby nie zagrażać innym. Pamiętaj, że jeżeli jedziesz chodnikiem, to ty, a nie pieszy, jesteś tu gościem. W związku z tym masz zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Kiedy jedziesz ścieżką, pamiętaj o zachowaniu ruchu prawostronnego.

3.Nie przejeżdżaj po przejściu dla pieszych Zapamiętaj: pasy to przejście dla pieszych, nie da rowerów. Rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru, aby przekroczyć przejście.

4.Nie jeździj pod prąd Rowerzyście nie wolno jeździć pod prąd. I mimo oczywistości tej zasady, wielu rowerzystów nadal ją łamie. Decydując się na jazdę pod prąd, trzeba pamiętać, że utrudnia się w ten sposób poruszanie się innym. Stwarzamy bezpośrednie zagrożenie wypadkiem.

5.Nie blokuj drogi Nigdy nie należy: gwałtownie się zatrzymywać na środku ścieżki rowerowej; przypinać roweru w sposób, który może utrudnić przejście czy przejechanie innym. Warto również wystrzegać się jazdy parami. Wprawdzie jest to dozwolone, ale lepiej takiego rozwiązania unikać.

6.Dbaj o bezpieczeństwo na drodze Kiedy masz zamiar skręcić, zawsze zasygnalizuj manewr. Kiedy poruszasz się po zmroku, pamiętaj, aby włączyć światła. Polskie prawo nie nakłada obowiązku jazdy w kasku ochronnym, ale jest to dobre rozwiązanie, które poprawia bezpieczeństwo rowerzysty. Warto pamiętać również o odblaskach, które sprawiają, że rowerzysta jest w każdych warunkach widoczny na drodze. Zwiększa to nie tylko bezpieczeństwo osoby, która jedzie rowerem, ale również innych poruszających się po drodze.

7.Kiedy tylko jest to możliwe, wybieraj ścieżkę rowerową To właśnie z myślą o rowerzystach powstały ścieżki rowerowe. Kiedy więc masz taką możliwość, nie wybieraj ulicy czy chodnika. Po to masz ścieżkę rowerową.

Post Author: Strefa Rowerowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *